Juszczak: Cła odwetowe? Nie tędy droga! Parę słów na rzecz wolnego handlu
A więc wojna (handlowa)? Po nałożeniu przez Donalda Trumpa cła (w wysokości 25%) na stal i aluminium pochodzących z UE, Komisja Europejska zdecydowała się odpowiedzieć cłami odwetowymi na amerykańskie jeansy, whisky i motocykle marki Harley Davidson. Alternatywą wobec ceł odwetowych jest jednostronne obniżenie ceł. Droga ta powinna być bliska każdej osobie, dla której wolny handel i wolny rynek jest istotny. Mając jednocześnie nadzieję, że „zaprosi” kraje stosujące cła do obniżenia własnych ceł. Rozwiązanie to było stosowane już w przeszłości, też tej niedalekiej, co pokazuje niedawny przykład Szwajcarii. Radykalniejsza, właściwie zupełnie wolnościowa, polityka celna prowadzona jest przez Hongkong, który nie pobiera, poza podatkiem akcyzowym na papierosy i alkohole (w tym techniczny metylowy), żadnych danin. Każde cło odwetowe w swej istocie nie ma charakteru „odwetu” skierowanego tylko i wyłącznie w jakiś konkretny kraj. Jest ono mieczem obosiecznym, uderzającym równie istotnie własnych obywateli. Podatek ten przerzucany jest bowiem przede wszystkim na ludzi chcących zakupić dobra zagraniczne.
Unia Europejska przygotowała środki przeciwko amerykańskim produktom jako możliwą odpowiedź na decyzję prezydenta Donalda Trumpa o nałożeniu od 12 marca 25-procentowego cła….
Opisy Partii Pracy jako „niekompetentnej”, „nieuczciwe” i „nieudane” stały się powszechne wśród większości respondentów, a tylko 12 procent wyborców uważa…
Geopolityka, ostre wymagania środowiskowe, obowiązujące umowy społeczne – to wszystko powoduje, że europejskie linie lotnicze są osłabione w konkurencji z…
Niedawno ekscytowaliśmy się sprawczością prezydenta USA Donalda Trumpa już w pierwszym dniu jego urzędowania. Ekscytowaliśmy się, że prezydent Trump tego pierwszego…