Problem z upadkiem państw, a nawet imperiów polega często na tym, że bywa niedostrzegany przez ludzi je zamieszkujących. Na którym etapie dzisiaj jesteśmy? Czy to jeszcze czasy Sobieskiego czy już czasy Sasów, czy może moment tuż przed rozpaczliwym, a nic nieznaczącym w sumie gestem Reytana? “Upadek Polski” – na te słowa wielu przychodzi do głowy obraz „Reytan. Upadek Polski” Jana Matejki z 1866 r. Krakowski gigant historycznego malarstwa miał w chwili premiery dzieła tylko 28 lat i chyba dość mocno przeżył krytykę obrazu, skoro pod jej wpływem namalował znacznie mniej znany, sarkastyczno-satyryczny małoformatowy obraz: „Wyrok na Matejkę”. Krytyka płynęła głównie z kręgów konserwatywnych, które poczuły się dotknięte bezlitosnym rozliczeniem z momentem, uznawanym za symboliczny dla tragicznego losu Polski, a także przypomnieniem, jaką rolę odegrały wtedy rody, do których należało wielu przedstawicieli elity.
Józef Mackiewicz to przenikliwy obserwator życia społecznego, konsekwentny, bezkompromisowy przeciwnik totalitaryzmów, zwłaszcza komunizmu i bolszewizmu. Mackiewicz to także ten, który…
W raporcie podsumowującym drugą kadencję rządów Zjednoczonej Prawicy napisaliśmy, że drugą połowę drugiej kadencji charakteryzował „brak środków, brak gospodarza, brak pomysłów”. Trudno…