Gazprom pozwany o 19 mld euro. To więcej niż jego zagraniczne przychody
Nieudana próba szantażu i zamrożenia Unii w celu uzyskania ustępstw wobec Rosji przyniosła Gazpromowi nie tylko rekordowe w historii straty, ale także procesy sądowe. Co najmniej 19 firm z 11 krajów, w tym Polski, pozwało go na łącznie blisko 19 mld euro. Kto chce najwięcej pieniędzy od Gazpromu. Uniper, który kupował od Rosji 20 mld m3 gazu rocznie, zażądał rekompensaty za wielomiliardowe straty spowodowane zaprzestaniem dostaw z Rosji. W czerwcu 2024 r. Sąd Arbitrażowy w Sztokholmie uwzględnił w całości to roszczenie. Łączna kwota roszczeń wobec Gazpromu przekroczyła jego przychody netto ze sprzedaży gazu na wszystkich rynkach zagranicznych: to 10 mld dol. rocznie z dostaw do Europy i Turcji, 7 mld dolarów z dostaw do Chin i 2 mld dolarów z eksportu do krajów WNP i Azji Centralnej, oszacowała firma BCS. Wielomiliardowe roszczenia stwarzają ryzyko zajęcia płatności na rzecz Gazpromu w Europie. Płacą wciąż Rosjanom, zasilając wojnę Putina Austria, Węgrzy, Słowacy i Włosi, otrzymujący gaz przez Ukrainę (płaci także Polska za gaz LPG-moje). Dla rosyjskiej firmy obecna sytuacja wróży dalsze ograniczenie działalności w Europie.
“Niepłacenie pensji pracownikom staje się zmorą polskiego rynku pracy. Chodziło o wypłatę ponad 270 mln zł”. w ubiegłym roku [2024] nastąpiło podwojenie zaległości…
Były wicepremier w ostrych słowach ocenia ostatnie działania agentów służb i prokuratury.Oczekiwałem, tak jak wielu Polaków, że po jesiennych wyborach…