Nie tylko Intel nie zainwestuje. Polska bardzo atrakcyjnym krajem, ale big tech i tak nas pomija
W rankingu firmy konsultingowej Kearney Polska zajmuje wysokie miejsce, jeśli chodzi o atrakcyjne lokalizacje w kontekście produkcji półprzewodników. Nasz kraj ma wysoki potencjał do przyciągania inwestycji. firmy takie jak Intel otrzymują od Europy miliardy euro w formie dotacji, aby tylko chciały zmniejszać swoją zależność od Azji. Pomimo wysokiego potencjału inwestycyjnego, big tech rezygnuje z budowy fabryk półprzewodników w Polsce i Europie na rzecz innych lokalizacji, jak i szerzej, w Europie. Firmy takie jak TSMC, Google i Samsung coraz częściej wybierają kraje Bliskiego Wschodu lub Azji zamiast Europy. Jeśli więc chodzi o atrakcyjność pod produkcję back-end, Polska zajmuje 5. miejsce. Zapewniamy na tyle atrakcyjne środowisko biznesowe, zachęty kapitałowe oraz niskie koszty operacyjne, że jesteśmy wyżej w rankingu niż np. Węgry (6. miejsce)… Lepsze warunki do inwestycji stwarzają jednak Chiny kontynentalne (4. miejsce), Indie (3. miejsce), Malezja (2. miejsce) i Tajwan (1. miejsce). Google ogłosił, że przeznaczy miliard dolarów na budowę nowego centrum danych w Tajlandii i nie wyda środków w Europie. Co więcej, nie tylko Google nie chce obecnie budować w Europie. Duże inwestycje rozważają firmy Samsung i TSMC, ale pod uwagę biorą Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA). Uważają, że to Bliski Wschód może stać się kamieniem węgielnym dla inwestycji w sztuczną inteligencję, a co za tym idzie — rozwój sektora półprzewodnikowego. TSMC, Samsung czy Google nie biorą pod uwagę Europy w kontekście nadchodzących inwestycji. Nieoficjalne powody to: big techy w ostatnim czasie mierzą się z dużą liczbą pozwów w Europie, skarżąc się na liczne regulacje i obostrzenia.
Niemiecki rząd federalny „błędnie oszacował” miliardy euro przeznaczone na świadczenia socjalne, znane jako pieniądze obywateli. „Minister pracy Hubertus Heil (SPD)…
Agencja Bloomberg pisze, że Waszyngton „w dużej mierze zachowywał bierność” w działaniach mających na celu uniemożliwienie dostaw towarów „podwójnego zastosowania”…