Ursula von der Leyen proponuje „pisizm” w sprawie funduszy regionalnych
Propozycja zwijania funduszy regionalnych przez Komisję Europejską wynika z braku wiary brukselskich urzędników w sens demokracji, która, jak wiadomo, kształtuje się na poziomie postaw obywatelskich i mechanizmów oddolnych, a dopiero jej zwieńczeniem są instytucje centralne. Funkcjonujące zdrowo tylko w racjonalnym balansie z samorządnością. Mamy to zresztą zapisane w DNA europejskiej demokracji, traktatach i polskiej konstytucji, w postaci zasady pomocniczości. Ursula von der Leyen chce zastosować mechanizm centralny. Na miejsce aktywizacji i witalizacji regionów proponuje mechanizm centralny. Środkami dysponowałby rząd. I on byłby rozliczany z ich wykorzystania. Zamiast usztywniania reguł dysponowania funduszami regionalnymi, należy domagać się większej elastyczności. Umiejętnego podążania za modelami narodowymi. Nie można tej walki odpuścić, bo to realna walka o samodzielność obywateli Unii Europejskiej w zarządzaniu środkami z własnych podatków.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego, Bogdan Święczkowski, podpisał i skierował do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zamachu stanu przez Tuska i jego rząd. Stop. W związku…
Możliwość płatności gotówką to dla obywateli sprawa krytyczna. W sytuacjach kryzysowych żadna karta i żaden pieniądz elektroniczny, ani blik i tak dalej nie będą działały. Gotówka…
Niemal 57,5 proc. pytanych wskazało, że ma poczucie, że żyje się gorzej, a gospodarstwa domowe zbiedniały. Jeśli chodzi o osoby, których sytuacja materialna uległa pogorszeniu,…
Problem z upadkiem państw, a nawet imperiów polega często na tym, że bywa niedostrzegany przez ludzi je zamieszkujących. Na którym etapie dzisiaj jesteśmy? Czy to jeszcze czasy…