Technologia wspiera polskiego giganta w obliczu wyzwań kadrowych
Rozważamy inwestycje w nowe fabryki w Turcji, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych. Główną przyczyną są kłopoty z odpowiednią liczbą pracowników w Polsce – mówi Michał Wypychewicz, prezes ZPUE, dodając, że w pewnym stopniu łagodzić tę bolączkę mogą rozwiązania z rodziny Przemyslu 4.0: automatyzacja, robotyzacja i cyfryzacja. ZPUE S.A. specjalizuje się w segmencie produkcji kontenerowych stacji transformatorowych. W grupie ZPUE w Polsce znajduje się dziś 5 fabryk produkcyjnych: dwie zlokalizowane we Włoszczowie, a po jednej – w Katowicach, Gliwicach i Pszczynie. Rozważaliśmy dodatkowe różne lokalizacje w Polsce. Tam gdzie są wysokie wskaźniki bezrobocia w praktyce nie ma kandydatów do pracy, bo to jest fikcyjne bezrobocie. Kiedy rozmawialiśmy z ludźmi, którzy są zarejestrowani w Urzędzie Pracy, mówili wprost, żeby ich nie zatrudniać, ponieważ nie będą pracować… Ktoś jest oficjalnie bezrobotnym, ale nieoficjalnie jednak pracuje. Około 20-30 proc. przychodów ZPUE w 2025 r. może pochodzić ze sprzedaży magazynów energii i stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Główne wydatki inwestycyjne ZPUE związane są dziś z automatyzacją i cyfryzacją.
Stefan Kisielewski zwykł mawiać, że od mieszania herbata nie robi się słodsza. Podobnie od oszukiwania – a raczej prób oszukiwania – “rynków finansowych”, w żadnym razie nie przybędzie nam…
– Niewiarygodne, choć na szczęście krótkotrwałe wzmożenie wokół sprzedaży wódki w saszetkach jest czymś nieopisanie głupim – mówi Rafał Ziemkiewicz. Dziennikarz przypomniał…
Zdaniem prof. Piecha konsekwencje podatku cyfrowego są “wielowymiarowe”. Wskazał, że z perspektywy budżetowej zwiększa on dochody państwa, choć często poniżej oczekiwań. Przytoczył…