Wielka ucieczka przed ZUS. Przybyło aż 159 tys. mikrofirm
Rząd potrzebuje pieniędzy, a dodatkowe 4 mld zł z oskładkowania umów zlecenia to niebagatelna kwota, zważywszy na potrzeby wydatkowe zapisane w budżecie na 2025 r. Wygląda na to, że ten plan przysporzy pracy biurom rachunkowym, bo dane z GUS wskazują wzmożony trend na zakładanie nowych firm. Tych najmniejszych powstało tylko we wrześniu ponad 14 tys., a rok do roku jest ich już 159 tys. więcej. Jednocześnie znikają firmy większe. Obecnie umowa zlecenie podlega składce emerytalnej, rentowej, wypadkowej i zdrowotnej, ale tylko do wysokości minimalnego wynagrodzenia. Składka chorobowa jest dobrowolna dla zleceniobiorców. Po wprowadzeniu zapowiadanych zmian każda umowa zlecenie od 2025 r. będzie podlegała składkom społecznym od pełnej kwoty wynagrodzenia, w tym także składka chorobowa będzie obowiązkowa. Później prawdopodobnie przyjdzie kolej na “testy przedsiębiorcy”, na sprawdzanie, czy samozatrudniony pracuje tylko dla jednego podmiotu, wykonując de facto pracę taką, jak przy umowie o pracę.
Porsche już zapowiedziało, że będzie chciało jak najdłużej produkować 911-kę z silnikiem spalinowym. Nawet jeśli oznacza to wspomaganie elektrycznego napędu….
“Przełom deregulacyjny staje się faktem. Mniej barier i przepisów, więcej swobody i powszechna cyfryzacja, domniemanie niewinności podatnika, urzędy służące obywatelom,…
Populizm nabiera coraz większej siły w wielu krajach świata i już ogranicza możliwości zmniejszania ubóstwa. Jednocześnie zwiększa natężenie konfliktów zbrojnych,…