Polish billionaire goes to war with Zuckerberg’s Meta, wins ‘deepfake’ court case that could have free speech implications
Sprawa, choć ograniczona do Polski, może mieć wpływ na prawa do wolności słowa, rozwój sztucznej inteligencji i to, jak w przyszłości będą się rozwijać deepfake. Polski miliarder Rafał Brzoska wypowiedział wojnę serwisowi Meta należącemu do Marka Zuckerberga w związku z wykorzystaniem wizerunku Brzoski w różnych deepfake’ach generowanych przez sztuczną inteligencję. W swoim najnowszym wpisie na X oświadczył, że „sąd przyznał mu rację”. „Zgodnie z decyzją sądu, każdy deepfake z wykorzystaniem naszego wizerunku wiąże się z karą finansową dla Meta” – oznajmił Brzoska. W niektórych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, obrazy generowane przez AI mogą być chronione na mocy praw Pierwszej Poprawki, ale faktyczne orzecznictwo w tej sprawie jest skąpe. W innych krajach, takich jak Korea Południowa, deepfake’i AI są również skierowane przeciwko osobom niepublicznym. W takich przypadkach osoby o ograniczonych środkach finansowych nie mogą pozwać operatorów mediów społecznościowych do sądu.
Cokolwiek sprzyja rozwojowi aparatu państwa(władzy), osłabia również zdolność jednostek w społeczeństwie obywatelskim do odpierania grabieży władzy, a tym samym zwiększa…
27.12.1979: Związek Radziecki wysyła 75 000 żołnierzy do Afganistanu, aby wymusić wprowadzenie rządów Babraka Karmala. Na zdjęciu: Konwój radzieckich czołgów…
Wybory parlamentarne, które odbyły się 15 października ubiegłego roku dla wielu Polaków urosły do rangi historycznego przełomu, przynosząc długo wyczekiwaną…