Druga gospodarka świata z problemami. Pekin zapowiada rekordowy deficyt
Chińscy przywódcy zgodzili się na zwiększenie deficytu budżetowego do poziomu 4 proc. produktu krajowego brutto (PKB) w 2025 r. To najwyższy poziom w historii Państwa Środka. Jednocześnie Pekin utrzymuje prognozy wzrostu gospodarczego dla przyszłego roku na poziomie około 5 proc. Druga co do wielkości gospodarka świata ma obecnie spore problemy. Największym z nich jest poważny kryzys na rynku nieruchomości, który przez ostatnie lata był jednym z najmocniejszych motorów wzrostu. Dodatkowo Pekin mierzy się z wyzwaniami takimi jak wysokie zadłużenie samorządów lokalnych. Zapowiedzi prezydenta-elekta Donalda Trumpa kładą się wielkim cieniem na perspektywy chińskiej gospodarki. Wystarczy tylko przypomnieć, że chiński kompleks przemysłowy sprzedaje rocznie do USA towary o wartości ponad 400 mld dol. W odpowiedzi już dzisiaj wielu przedsiębiorców z Państwa Środka zaczyna przenosić część produkcji za granicę. Wszystko po to, by uniknąć zapowiadanych podwyżek taryf celnych. …cła jeszcze bardziej zmniejszą zyski, szkodząc w ten sposób miejscom pracy, inwestycjom i wzrostowi gospodarczemu. Analitycy twierdzą, że pogłębią one również nadwyżkę mocy produkcyjnych w przemyśle Chin i presję deflacyjną.
Nowe unijne rozporządzenie narzucane państwom członkowskim pod pretekstem ochrony lasów. EUDR dotyczy wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku unijnym, a także wywozu z Unii…
…nie warto stawiać na mnożące się kolejne regulacje i dotacje, jeśli naprawdę chcemy, by Unia Europejska odzyskała konkurencyjność …utraciliśmy instynkt…
Politycy rutynowo schlebiają wyborcom pomysłami, które brzmią zachęcająco, ale w praktyce są szkodliwe. Odruchowe przyrzeczenie wprowadzenia kontroli cen, aby powstrzymać chciwe korporacje…