Różnicę między wschodem a zachodem Europy widać tu jak na dłoni
W Polsce mamy przepaść w stosunku do Unii Europejskiej, jeśli chodzi o produktywność pracy w mikrofirmach (do 10 pracowników-moje). W 2022 r. w polskich firmach wynosiła ona jedynie 14 tys. euro na jednego pracownika. Była ponad 2,5-krotnie niższa od średniej unijnej i aż 9-krotnie niższa niż w krajach z najwyższym jej poziomem. Mikrofirmy stanowią przeważającą część sektora przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. W całej Unii jest ich ok. 31 mln, co stanowiło 94 proc. ogółu firm. W Polsce w 2023 roku było 2,2 mln mikrofirm, których udział wyniósł 97 proc. W mikrofirmach w Polsce pracuje 42 proc. ogółu zatrudnionych – 12 pkt. proc. więcej niż średnio w UE (30 proc.). Jednak ich produktywność pozostawia wiele do życzenia. Niepewność gospodarcza i koszty pracownicze najbardziej uderzają w mikroprzedsiębiorstwa. Do poprawy produktywności konieczne są inwestycje w nowe technologie i cyfryzację. W 2023 roku tylko 21,2 proc. polskich przedsiębiorstw osiągnęło wysoki lub bardzo wysoki poziom intensywności cyfrowej, co plasuje Polskę na 21. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Dla porównania, w Finlandii wskaźnik ten wynosi 51,9 proc., a w Holandii 47,6 proc. (m.in. różnice w posiadaniu/dostępie do kapitału!-moje)…
Sypnęły się wiernopoddańcze deklaracje wobec Donalda Tuska, wedle wzorca wyznaczonego przez niejakiego profesora Zajadło: wprawdzie jako prawnik nie umiem znaleźć prawnego…
Podwyżka płacy minimalnej może ucieszyć cudzoziemców z Azji, Afryki i Ameryki Południowej, którzy nie mają wygórowanych oczekiwań finansowych. Z badania…
Nauczyciele jednej ze szkół w Berlinie wydali surowe ostrzeżenie przed narastającymi problemami, które, jak twierdzą, są zaostrzane przez podejście miasta…