Węgiel w opałach. Oto pięć głównych problemów polskiego górnictwa
Polskie górnictwo węgla kamiennego miało ogółem po trzech kwartałach 2024 r. ponad 9,2 mld zł straty netto. Wysokie koszty mają wpływ na kiepskie wyniki, szczególnie przy niekorzystnym otoczeniu i niskich cenach węgla. Brakuje też spójnych i skoordynowanych działań Ministerstwa Przemysłu oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Problemy polskiego górnictwa. Pięć najważniejszych: 1. Brak stabilności. Dla branży górniczej niezwykle istotna jest przewidywalność. Do troski o klimat należy dołączyć troskę o bezpieczeństwo energetyczne i suwerenność energetyczną. I to właśnie one powinny wieść prym. Jeżeli nie my jako producenci, to import. 2. Wysokie koszty stałe górnictwa, a wśród nich również i płace. Tę tendencję widać obecnie w wynikach sektora węglowego, gdzie spada wydobycie, spada wydajność, a rosną koszty i pogarsza się bezpieczeństwo pracy. 3. Problemy dotyczące kadr. Mamy lukę pokoleniową w sektorze węglowym. Poza ryzykiem, powtarzanie w kółko, że górnictwo zaraz się skończy, oczywiście nie pomaga, zwłaszcza że górnictwo będzie zawsze. 4. Chaos w zakresie górnictwa i energetyki. Brakuje spójnych i skoordynowanych działań Ministerstwa Przemysłu oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 5. Polityka klimatyczna UE, kładąca stale nacisk na dekarbonizację i rugowanie węgla z miksu energetycznego. Dwutlenek węgla nie zna granic i osamotnione działania Unii nie wpłyną na polepszenie klimatu na całym świecie.
W ostatnich latach niemały skandal wywoływały regularne spotkania papieża Franciszka z przedstawicielami rzymskich kręgów zmiennopłciowców. Okazuje się, że „tęczowego” elementu…
Zwolennicy kandydata na prezydenta Rumunii Calina Georgescu potępiają odwołanie wyników I tury wyborów prezydenckich. To bezprecedensowe posunięcie, bo do II…