Największa bariera rozwojowa w Polsce? „Wciąż mamy mentalność biedaków, którzy mają problem z wydawaniem pieniędzy” [WYWIAD]
W nas, w Europie, tkwi problem związany z brakiem akceptacji dla przepalania pieniędzy. Amerykanie wiedzą, że to przepalanie jest wpisane w rozwój. Musimy się tego nauczyć – Europa musi inwestować bardziej agresywnie, licząc się z ogromnymi stratami środków po to, by móc trafić na kilka złotych żył, na technologie, które ją wybiją międzynarodowo – mówi znany inwestor Maciej Zientara. W bardzo socjalnej Europie nie ma dziś akceptacji, żeby próbować do granic możliwości, akceptując realne ryzyko porażek. Dlatego mniejszy jest strumień kapitału podwyższonego ryzyka, a co za tym idzie – niższy poziom finansowania innowacji. U nas wyrażenie „przepalone pieniądze” od razu budzi pejoratywne konotacje, w Stanach zaś określa po prostu pewien etap procesu kreowania innowacji. Tam to są pieniądze zainwestowane. Musimy się nauczyć agresywnie inwestować, żeby pójść do przodu. W Stanach silna jest wiara – poparta statystykami – w to, że świadomie dopuszczone agresywne inwestowanie raz na sto razy da nam jednorożca, który spłaci wszystkie niepowodzenia. W Europie gospodarki są bardziej regulowane, mamy chyba większy komfort życia, możemy mniej pracować, będziemy mieć stały dochód. Tylko że to zabija innowacyjność i kreatywność.Wciąż jednak mamy mentalność biedaków, którzy mają problem z wydawaniem pieniędzy, bo przecież ciężko zarobione. A jak komuś się noga podwinie i straci to jest za to moralnie karany. Nie akceptujemy przedsiębiorców więc i tego elementu wpisanego w przedsiębiorczość też nie akceptujemy. Europa zamierza regulować sztuczną inteligencję. Teoretycznie tak, bo trzeba regulować. Ale jeżeli będziemy to robić tylko my, Europa, a wszystkim na świecie nikt nie zabroni ani nie nakaże niczego, to wykreuje się gospodarka dwóch prędkości z Europą w ogonie. Będziemy wyspą przeregulowania. Musimy bardzo uważać.
Miliarder George Soros znany jest z wystawiania ogromnych czeków kandydatom Demokratów i finansowania lewicowych organizacji. Federal Communications Commission zatwierdziła decyzję…
Po historycznym zwycięstwie Austriackiej Partii Wolności Zoltán Kiszelly, dyrektor ds. analiz politycznych w Fundacji Centrum Wiedzy Publicznej Századvég, powiedział, że…