W ubiegłym roku sfera BRICS rośnie, dodając w ubiegłym roku pięciu nowych członków i osiem nowych krajów „partnerów”. Jak ten nowy, powstający blok geopolityczny porównuje się z obecnymi liderami władzy gospodarczej i politycznej? Z 10 członkami, blok BRICS+ stanowi około 29% światowej gospodarki w 2025 roku, która nadal jest zdominowana przez G7. Niektóre kraje wskoczyły na pokład BRICS w 2024 r.: w tym ZEA, Iran, Egipt, Etiopię, a ostatnio: Indonezja. Mówi się o krajach BRICS zakładających wspólną walutę dla handlu, porzucając dolara. Ogromną korzyścią z nieużywania dolara byłby sposób na uniknięcie sankcji finansowych obecnie ograniczających globalny handel z co najmniej dwoma krajami w bloku – Rosją i Iranem. Jednak nowa waluta BRICS jest mało prawdopodobna ze względu na bardzo różne struktury gospodarcze zaangażowanych krajów. Z drugiej strony więcej handlu wewnątrz bloku może odbywać się w walutach krajowych. Na przykład Indie już wykorzystały swoją walutę (rupia) do zakupu ropy naftowej z ZEA.
Populizm nabiera coraz większej siły w wielu krajach świata i już ogranicza możliwości zmniejszania ubóstwa. Jednocześnie zwiększa natężenie konfliktów zbrojnych,…
Pytanie: Które z określeń najbardziej kojarzą się Pani/Panu z polskim przedsiębiorcą?37,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że polski przedsiębiorca kojarzy się z kombinatorstwem. 34,6 proc., że z pracowitością….