Unia Europejska będzie się zadłużać. Kraje członkowskie nie chcą wpłacać więcej do wspólnego budżetu
W trakcie rozpoczynającej się dyskusji nad nową perspektywą finansową Unii Europejskiej na lata 2027-33 większość krajów deklaruje, że nie zamierza zwiększać swoich wpłat do budżetu. Oznacza to, że konieczne będzie zwiększenie finansowania projektów w ramach pożyczek. Na realizację unijnej polityki spójności konieczne jest znalezienie dodatkowych źródeł finansowania. Europejski Bank Inwestycyjny jest gotowy zwiększyć zakres pożyczek na projekty realizowane w państwach członkowskich (nie wystarczy-moje). W związku z powyższym w perspektywie kolejnych lat, to trwająca fala obniżek stóp procentowych konsekwentnie realizowanych przez EBC (Europejski Bank Centralny).
Komisja Europejska przedstawiła “Kompas konkurencyjności”. Uznaje on konkurencyjność za jedną z nadrzędnych zasad działania UE. Brakuje konkretów. (a kto jest…
„Wierć, kochanie, wierć”. To hasło, symbolizujące solidne konserwatywne podejście do polityki energetycznej, było zarówno oczerniane, jak i czczone. Jednak w…
Ostatni wzrost cen gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych pomógł pobudzić większe wykorzystanie węgla obserwowane w całym kraju. Administracja w USA szuka…