Juszczak: Cła odwetowe? Nie tędy droga! Parę słów na rzecz wolnego handlu
A więc wojna (handlowa)? Po nałożeniu przez Donalda Trumpa cła (w wysokości 25%) na stal i aluminium pochodzących z UE, Komisja Europejska zdecydowała się odpowiedzieć cłami odwetowymi na amerykańskie jeansy, whisky i motocykle marki Harley Davidson. Alternatywą wobec ceł odwetowych jest jednostronne obniżenie ceł. Droga ta powinna być bliska każdej osobie, dla której wolny handel i wolny rynek jest istotny. Mając jednocześnie nadzieję, że „zaprosi” kraje stosujące cła do obniżenia własnych ceł. Rozwiązanie to było stosowane już w przeszłości, też tej niedalekiej, co pokazuje niedawny przykład Szwajcarii. Radykalniejsza, właściwie zupełnie wolnościowa, polityka celna prowadzona jest przez Hongkong, który nie pobiera, poza podatkiem akcyzowym na papierosy i alkohole (w tym techniczny metylowy), żadnych danin. Każde cło odwetowe w swej istocie nie ma charakteru „odwetu” skierowanego tylko i wyłącznie w jakiś konkretny kraj. Jest ono mieczem obosiecznym, uderzającym równie istotnie własnych obywateli. Podatek ten przerzucany jest bowiem przede wszystkim na ludzi chcących zakupić dobra zagraniczne.
Trzydziestojednoletnia pasażerka autobusu w Berlinie podsłuchała rozmowę 59-letniej pasażerki z jej 58-letnią towarzyszką podróży, podczas której padły homofobiczne wypowiedzi. 31-latka…
11.12.2008 Finansista Bernie Madoff zostaje aresztowany i oskarżony o prowadzenie wielomiliardowego programu Ponziego, który zasmucił tysiące ludzi. Na zdjęciu: Madoff…
Solidną porcję zaskoczeń zafundowała swoim czytelnikom “Gazeta Wyborcza”. W ubiegły czwartek opublikowała ona rozpoczynający się na pierwszej stronie artykuł zatytułowany “Rachunek za wojnę….
Produkcja przemysłowa, zwłaszcza ta wysokoenergetyczna, przenosi się na inne kontynenty. – Energia jest droga, Europa nie jest samowystarczalna energetycznie, a…