Rząd Węgier ogłosił w czwartek, że wycofa się z Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK). Decyzja została ogłoszona krótko po przybyciu premiera Izraela Benjamina Netanjahu do Budapesztu z oficjalną wizytą. Netanjahu jest objęty nakazem aresztowania wydanym przez MTK w związku z zarzutami o zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości w związku z wojną w Strefie Gazy. Prof. Adam Wielomski skomentował, że nie podziela krytyki wycofania się Węgier z uznawania jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, wskazując dwa powody. “Państwo suwerenne nie może uznawać nad sobą automatycznej jurysdykcji żadnego trybunału. Dlatego państwa poważne, takie jak Stany Zjednoczone czy Rosja, tej jurysdykcji MTK nie uznają. Dlatego też uznają ją państwa neokolonialne, takie jak Polska. Węgry czynią słusznie, że się z tej jurysdykcji wycofują”. Jestem po stronie Palestyńczyków, a przeciwko Izraelowi w tym konflikcie, bo po stronie palestyńskiej jest sprawiedliwość i obiektywnie są oni ofiarami ludobójstwa. Ale to moje stanowisko prywatne, warunkowane moimi poglądami moralnymi. Czym innym jest jednak stanowisko państwa, warunkowane racją stanu. Orban za jednego ze swoich głównych sojuszników ma Stany Zjednoczone Donalda Trumpa, to zaś wymaga zamilczenia w sprawie zbrodni Państwa Izraela na Palestyńczykach.
Tylko ja jeden wiem, jak bardzo chciałbym móc napisać, że premier Tusk zaczął sprzątanie bałaganu, którego w polskich finansach publicznych (i nie tylko!)…
W oszałamiającej zmianie w amerykańskiej polityce gospodarczej Donald Trump podniósł cła na wszystkie towary. 2 kwietnia, przemawiając z Ogrodu Różanego…
… jak odkryli inspektorzy Najwyższej Izby Kontroli, w latach 2013-2023, w których to latach w głównej mierze rządził PiS, we mgle budżetu polskiego państwa niezwykle…
18 marca 1942 roku Władysław Anders uzyskał zgodę Józefa Stalina na ewakuację części polskich żołnierzy przebywających na terenie ZSRS. Mieli oni trafić…