Marek A. Cichocki: Europa wraca do oświeconego absolutyzmu. Czy czeka nas znowu rewolucja?
Prewencyjna eliminacja niewygodnych politycznych konkurentów, jak Georgescu i Le Pen, pokazuje, że Europa zmierza znowu w stronę nowych form odgórnego, prewencyjnego i oświeconego absolutyzmu, ale także do coraz gwałtowniej artykułowanego sprzeciwu wobec takiej paternalistycznej i niedemokratycznej władzy. To efekt nieradzenia sobie z wewnętrzną destabilizacją społeczeństw i utratą własnego autorytetu przez establishment. Równie ważne są skutki zmian zachodzących w świecie. Konieczność odzyskania kontroli nad globalnymi trendami w gospodarce i technologiach, geopolityczna i geoekonomiczna rywalizacja między mocarstwami, wreszcie groźba wybuchu wielkiej wojny.
“Samochody niemieckiego producenta z segmentu premium okazały się być najkorzystniejszą ofertą w ramach przetargu na limuzyny dla rządu Donalda Tuska….
Raport Maria Draghiego zwracający uwagę na zastój gospodarki w Europie jest ważnym sygnałem alarmowym. Jednak proponowana przez niego strategia zaradcza…
Na ulicy w dzielnicy Sedaví w Walencji piętrzą się samochody. Ulewne deszcze spowodowały zniszczenia we wschodniej Hiszpanii, gwałtowne powodzie zabiły…