W ciągu ostatnich 200 lat dobrobyt ludzkości – dzięki gospodarce rynkowej, wolności jednostki, wolnej przedsiębiorczości i własności prywatnej – rósł w imponującym tempie. Od początku rewolucji przemysłowej liczba ludności na świecie wzrosła dziewięciokrotnie (obecnie na Ziemi żyje ponad 8 miliardów ludzi), a dochód na jednego mieszkańca wzrósł piętnastokrotnie. Tylko w ciągu ostatnich 20 lat kapitalizm i gospodarka rynkowa wydźwigały z ubóstwa 70 milionów ludzi rocznie, w konsekwencji miliard czterysta milionów ludzi przestało żyć w biedzie. Kapitalizm i gospodarka rynkowa pozwalają ludziom swobodnie tworzyć nowe cele i środki oraz zaspokajać własne pragnienia na rynku poprzez zaspokajanie potrzeb innych dzięki podziałowi pracy i wymianie. Oszczędności i akumulacja kapitału, a także innowacje prowadzą do wzrostu dobrobytu. Ta aprioryczna teoria jest empirycznie zilustrowana przez niesamowity wzrost dobrobytu.
Komisja Europejska przedstawiła “Kompas konkurencyjności”. Uznaje on konkurencyjność za jedną z nadrzędnych zasad działania UE. Brakuje konkretów. (a kto jest…
Niedawno ekscytowaliśmy się sprawczością prezydenta USA Donalda Trumpa już w pierwszym dniu jego urzędowania. Ekscytowaliśmy się, że prezydent Trump tego pierwszego…
Amerykańskie sankcje na Rosję doprowadziły do znacznego wzrostu międzynarodowych transakcji chińskim juanem, co owocuje wzrostem popularności tematu dedolaryzacji. Często jednak…
Z pomocy dla powodzian jak na razie najlepiej wyszło obecnej władzy ratowanie tonącej Agory.Spółka stojąca za „Gazetą Wyborczą”, która w swej gorliwości zachwalania władzy i demaskowania…