Zwolennicy kandydata na prezydenta Rumunii Calina Georgescu potępiają odwołanie wyników I tury wyborów prezydenckich. To bezprecedensowe posunięcie, bo do II tury weszło dwóch kandydatów eurosceptycznej prawicy (antysystemowych). Niespodziewany zwycięzca pierwszej tury, kandydat uznawany za „populistę”, któremu zarzuca się te sympatie prorosyjskie, Calin Georgescu został oskarżony o korzystanie z nielegalnego wsparcia, zwłaszcza w sieciach społecznościowych. To kolejny dowód na podobno „spiskową” teorię, że gdyby demokracja mogła coś zmienić, to by jej zakazali… W Smardanie dostał 42% głosów, a przepytywana w tej niewielkiej miejscowości, młoda Lorena, nie ukrywa, że nie rozumie unieważnienia głosowania i mówi francuskim dziennikarzom, że „demokracja została zdeptana”… , „Mamy dość tych wszystkich przywódców” – mówi w tym samym mieście szef jedynego tu baru. On też nie ma wątpliwości, że to „manewr mający na celu wykluczenie kandydata”. „Mówią, że to Rosjanie go sfinansowali, ale niech to udowodnią! To wszystko fikcja. Zrozumieli, że ten facet cieszy się ogromną popularnością i utrudniają mu wygraną. To są metody komunistyczne. Chcemy zmian i na pewno wygramy” – dodaje. …45-letni ślusarz twierdzi, że „powinni byli uszanować wybór ludzi i to wszystko” i nie wierzy w żadne konszachty swojego kandydata z Putinem. Inni uważają po prostu Georgescu za „kandydata zmian”, których sami także pożądają. Postkomunistyczna burmistrz Smardanu, Petrica Merculescu, prosiła mieszkańców o „uszanowanie decyzji władz i unikanie incydentów”. Zwolennicy Calina Georgescu zorganizowali jednak demonstrację, kandydat poprosił swoich zwolenników o stawienie się przed lokalami wyborczymi, co miało miejsce w wielu regionach kraju. Sąd Konstytucyjny podjął decyzję o unieważnieniu wyborów prezydenckich, uzasadniając to naruszeniem procedur wyborczych i prawdopodobną ingerencją z zewnątrz. Rząd ma ustalić nowy termin wyborów.
Seul, stolica Korei Południowej, odnotowała największe listopadowe opady śniegu od czasu rozpoczęcia badania rekordów w 1907 roku. Kim Hong-Ji/Reuters https://www.bbc.com/news/articles/c0k80edv3nyo…
Era “dywidendy pokojowej” w Europie, w ramach której kraje europejskie obcinały wydatki na obronność i przeznaczały fundusze na inne potrzeby, dobiegła końca. Prezydent USA Donald…
Nie przepadam za myśleniem – nawet jeśli jakiemuś procesowi społecznemu czy ekonomicznemu naprawdę bardzo źle życzę – w kategoriach: im gorzej, tym lepiej. A właściwie myślenie w tych…
Niedawno ekscytowaliśmy się sprawczością prezydenta USA Donalda Trumpa już w pierwszym dniu jego urzędowania. Ekscytowaliśmy się, że prezydent Trump tego pierwszego…