Duchowy powrót do źródeł: miejsce męki Chrystusa. Na szlaku Via Dolorosa
Via Dolorosa – „Droga Cierpienia” – to jedna z najważniejszych tras pielgrzymkowych w chrześcijaństwie. To właśnie nią, według tradycji, Jezus Chrystus przeszedł z krzyżem na ramionach, idąc na Golgotę. W każdy piątek o godzinie 15:00 na Via Dolorosa franciszkanie odprawiają nabożeństwo Drogi Krzyżowej – nieprzerwanie od 1880 roku. Dziś jednak, w cieniu kolejnej odsłony konfliktu izraelsko-palestyńskiego, uczestnictwo w tym duchowym wydarzeniu stało się wyjątkowo trudne. Mimo to, ta symboliczna trasa wciąż przyciąga pielgrzymów. Tradycja pielgrzymowania Drogą Krzyżową przez Jerozolimę sięga IV wieku. Jednym z najbardziej symbolicznych momentów w historii pielgrzymek na Via Dolorosa była wizyta papieża Jana Pawła II w Ziemi Świętej w marcu 2000 roku. Podczas tej podróży Ojciec Święty przeszedł część trasy Via Dolorosa, dając światu niezwykłe świadectwo wiary i pokory. … już schorowany i z trudem poruszający się o lasce, pragnął osobiście przejść Drogę Krzyżową Chrystusa i pomodlić się w miejscu, gdzie dokonało się nasze zbawienie. Powiedział: „W tym właśnie miejscu, gdzie Chrystus złożył ofiarę z samego siebie dla zbawienia świata, chrześcijanie wszystkich czasów, z pokolenia na pokolenie, przychodzili i nadal przychodzą, aby zaczerpnąć nadziei”.
„Rezerwa Federalna – ‘Bank wszystkich banków’ opuściła przed północą w piątek Porozumienie Klimatyczne Banków”. Oznacza to permanentny upadek „zielonej” ideologii…
Warszawski Sąd Okręgowy przyznał gminie Ozimek odszkodowanie za zmniejszenie subwencji na lekcje języka niemieckiego dla mniejszości niemieckiej, dokonane za rządów…
Trump zapowiadał przed wyborami powrót do węgla. Liczba górników miała na przestrzeni 10 lat spać z 70 do 40 tysięcy. Elementem kampanii prezydenckiej kampanii…
Jest głębokie przekonanie, że za wzrost temperatury naszej atmosfery odpowiada dwutlenek węgla. Jest hipoteza, która nie została potwierdzona empirycznie. Przypomniał…
Ogromny potencjał energetyczny i czysty charakter wytwarzania energii poprzez reakcje jądrowe spowodowały wzrost globalnego popytu, przy czym prawie każdy region…