Gra o miliardy, czyli o tym jak chińska giełda może przekonać inwestorów
W ciągu ostatnich trzech lat z chińskiej giełdy wyparowało 6 bln dol., co stanowi około 9-krotność polskiego PKB. Jeszcze w lutym główne indeksy notowały dotkliwe spadki. Po wydaniu w kwietniu przez Pekin wytycznych dotyczących rozwoju rynku kapitałowego pojawiły się oznaki odbicia. Przyczyn kiepskiej kondycji chińskiej giełdy w ostatnich latach: niższe wskaźniki wzrostu, niedostatecznie ekspansywne polityki monetarna i fiskalna, niepewny los rynku nieruchomości czy Big Techów skutecznie zniechęcały do inwestowania. Do spadków przyczyniły się też ograniczone ekspozycje amerykańskich inwestorów, obawiających się zaostrzania konfliktu między USA a Chinami. W Chinach, częściej niż w dojrzałych rynkach finansowych, ma miejsce działanie mniej formalnych instrumentów (interwencjonizm) sterujących instytucjami finansowymi. Ustabilizowaniu sytuacji nie pomogą zmiany na stanowiskach zarządzających czy ratowanie rynku poprzez zakupy akcji przez przedsiębiorstwa państwowe. Inwestorzy czekają na reformy, które faktycznie przekształcą chiński rynek kapitałowy w parkiet światowej klasy.
Prokuratura umorzyła 13 postępowań w sprawie nieprawidłowości dotyczących budowy CPK. Wśród nich były tak medialne sprawy, jak dotowanie renowacji kościołów…
Niemal 57,5 proc. pytanych wskazało, że ma poczucie, że żyje się gorzej, a gospodarstwa domowe zbiedniały. Jeśli chodzi o osoby, których sytuacja materialna uległa pogorszeniu,…
Ameryka deportuje nielegalnych imigrantów. W tym samym czasie Unia Europejska wymusiła na państwach członkowskich Pakt Migracyjny – deportacja nielegalnych z Europy będzie niemożliwa.Polska dostanie…