W ubiegłym roku sfera BRICS rośnie, dodając w ubiegłym roku pięciu nowych członków i osiem nowych krajów „partnerów”. Jak ten nowy, powstający blok geopolityczny porównuje się z obecnymi liderami władzy gospodarczej i politycznej? Z 10 członkami, blok BRICS+ stanowi około 29% światowej gospodarki w 2025 roku, która nadal jest zdominowana przez G7. Niektóre kraje wskoczyły na pokład BRICS w 2024 r.: w tym ZEA, Iran, Egipt, Etiopię, a ostatnio: Indonezja. Mówi się o krajach BRICS zakładających wspólną walutę dla handlu, porzucając dolara. Ogromną korzyścią z nieużywania dolara byłby sposób na uniknięcie sankcji finansowych obecnie ograniczających globalny handel z co najmniej dwoma krajami w bloku – Rosją i Iranem. Jednak nowa waluta BRICS jest mało prawdopodobna ze względu na bardzo różne struktury gospodarcze zaangażowanych krajów. Z drugiej strony więcej handlu wewnątrz bloku może odbywać się w walutach krajowych. Na przykład Indie już wykorzystały swoją walutę (rupia) do zakupu ropy naftowej z ZEA.
Ukraińcy nie chcą walczyć – marzą o pokoju i boją się wojny. Taki obraz sytuacji wyłania się z głośnych reportaży Szury Burtina – niezależnego dziennikarza rosyjskiego….
Fatalne doniesienia na temat sytuacji mikroprzedsiębiorców. Spadek bezpieczeństwa finansowego zdecydowanie częściej dotyczy mikrofirm (38 proc.) niż małych (25 proc.) i…
Minister finansów Andrzej Domański pojawi się na jesiennym spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie. Wizytę w Stanach…