Może produkować tylko 10 ton metali miesięcznie, ale pomimo tego jest jednym z najważniejszych zakładów metalurgicznych w całej Ameryce Północnej. Właśnie ruszyła fabryka przetwarzania metali ziem rzadkich w Saskatoon. Od dłuższego już czasu Chiny walczą o kontrolę nad światowym rynkiem metali ziem rzadkich. Kanadyjska inwestycja to poważny cios w mocarstwowe plany Pekinu. Pierwsza jaskółka, która czyni jednak wiosnę, przynajmniej w Ameryce. Bez pierwiastków ziem rzadkich nie ma nowych technologii. Czym są metale ziem rzadkich? To grupa 17 pierwiastków, w skład której wchodzą dwa skandowce oraz wszystkie lantanowce. Do czego są one wykorzystywane? Do produkcji unikalnych stopów, w ceramice, w produkcji światłowodów i wielu innych zazwyczaj najbardziej zaawansowanych technologiach. Bez metali ziem rzadkich nie ma współczesnej elektroniki i sprzętu wojskowego. Same Chiny mają około 36-38 proc. światowych zasobów tych metali. Ale kontrolują pośrednio i bezpośrednio ok. 97 proc. światowej podaży. Faktycznie to Chiny decydują więc o tym, co na rynku metali ziem rzadkich się dzieje. Projekty rozwojowe związane z metalami ziem rzadkich prowadzi również kilka firm amerykańskich.
Myślałem, że internauci mnie wkręcają, ale sam sprawdziłem. Wpisałem w mapy Google hasło: „Toaleta publiczna im. Rafała Trzaskowskiego” i ku mojej konfuzji wyskoczyło, że jest…
Porsche już zapowiedziało, że będzie chciało jak najdłużej produkować 911-kę z silnikiem spalinowym. Nawet jeśli oznacza to wspomaganie elektrycznego napędu….