Przykładem jednej z najbardziej udanych transformacji gospodarczych na świecie jest Korea Południowa. Kraj zajmuje wysokie miejsce w globalnych rankingach konkurencyjności i innowacyjności. Czynniki zewnętrzne i wewnętrzne coraz bardziej będą jednak wymuszać zmianę jego modelu wzrostu. Eksport siłą napędową wzrostu (44 proc.) PKB. Populacja kraju sięga prawie 52 mln osób, ale ma on jednak najniższy wskaźnik dzietności na świecie – 0,72 proc. urodzeń przypadającego na jedną kobietę i nadal spada. Jednocześnie występuje szybkie starzenie się populacji. Zjawiska te będą powodowały dalszy wzrost kosztów opieki zdrowotnej i społecznej. Spada też liczba zawieranych małżeństw i rośnie liczba rozwodów. W tej sytuacji coraz więcej stanowisk pracy obsadzanych będzie przez roboty. Korea ze wskaźnikiem 1012 na 10 tys. zatrudnionych zajmuje, pod tym względem, 1. miejsce na świecie. W utrzymaniu globalnej konkurencji przemysłowej Korei może pomóc wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji, a także komputerów kwantowych. W utrzymaniu globalnej konkurencji przemysłowej Korei może pomóc wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji, a także komputerów kwantowych. Ważną kwestią dla koreańskiego przemysłu i eksportu jest obniżenie ryzyka związanego z łańcuchami dostaw, które w dużej mierze jest następstwem sytuacji geopolitycznej. Ponadto dodatkowo zredukowała budżet państwa, przedstawiony przez prezydenta, zmniejszając także wydatki na obronę. Także postaci niestabilności na Bliskim Wschodzie czy rosnącego napięcia na linii Waszyngton–Pekin i Seul–Pjongjang. Z analizy serwisu Reuters wynika, że niepewność koreańska zawsze była uwzględniana na rynku akcji i innych walorów. Dalej funkcjonuje swoisty koreański rabat (korean discount). Polega on na tym, że wyceny akcji największych spółek w indeksie KOSPI w porównaniu z wartością aktywów (wskaźnik P/B) są notowane znacznie poniżej swoich światowych odpowiedników.
Dedykuję ten tekst „Muskowi Tuska”, czyli Rafałowi Brzosce, apelując doń, żeby zamiast próbować „reformować” „niereformowalne”, czyli zamiast próbować „deregulować” „niederegulowalne”,…
W istocie jest to rewolucyjna zmiana, ale latami USA i tak nakładały niższe stawki ceł niż same płaciły. Polityka taryfowa stanowi element szerszej strategii gospodarczej…