Liberalizm Kisielewskiego opierał się na wierze w moc przedsiębiorczości
Od Kisielewskiego możemy uczyć się przede wszystkim pewnej postawy ideowej. Reprezentował on konserwatywny liberalizm. Z jednej strony krytykował więc Balcerowicza uważanego na prawicy za liberała i ukazywał, że tak naprawdę rozbija on rodzime siły, które mogłyby budować wolny rynek. Z drugiej strony poddawał zaś krytyce swoich dawnych przyjaciół z „Tygodnika Powszechnego” za ich liberalną naiwność. Kłócił się ze środowiskiem krakowskiego pisma o to, że przyczynia się ono do niedowartościowywania tradycji polskiego katolicyzmu. Nie akceptował również deprecjonowania kardynała Stanisława Wyszyńskiego, który w realiach komunistycznych piastował funkcję przywódcy narodu. Kisielewski potrafił być niezależny, widział pewne sprawy ostro i jednoznacznie. Pozostawał także wiecznie przekorny. Nieprzypadkowo sławę zyskały jego zdjęcia, na których trochę błaznuje. Mam na myśli między innymi znamienne zdjęcie, ma którym wraz z Miłoszem urządza pojedynek na miny. Jednak pod tą nie całkiem poważną maską żartobliwego felietonisty, krył się człowiek, który wypracował poważny program z zakresu wręcz filozofii politycznej. Człowiek, który warunkach komunistycznego osamotnienia, kiedy to większość opozycji była mniej lub bardziej lewicowa, potrafił się opowiadać za klasycznym liberalizmem i zdroworozsądkową polityką. Zwalczał wszelkie myślenie utopijne. Z jednej strony Polskę po prostu kochał, z drugiej natomiast był jej bacznym obserwatorem.
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) na Dolnym Śląsku zatrzymali na autostradzie A4 w rejonie Jędrzychowic transport 25 ton nielegalnych odpadów….
Do niedawna spekulowano, że pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z gotówki, będzie właśnie Norwegia. Przedstawicielka rządu powiedziała jednak,…
Nie przepadam za myśleniem – nawet jeśli jakiemuś procesowi społecznemu czy ekonomicznemu naprawdę bardzo źle życzę – w kategoriach: im gorzej, tym lepiej. A właściwie myślenie w tych…
Nowa czteropasmowa autostrada przecinająca dziesiątki tysięcy hektarów chronionej puszczy amazońskiej jest budowana z myślą o szczycie klimatycznym COP30, który odbędzie…
Istnieje wiele powodów. Wolność wymaga również moralności, której totalitaryzm nie potrzebuje. Nasza Konstytucja została zmyślona tylko dla narodu moralnego i…