Konflikty miały miejsce w każdym roku XX wieku; świat był wolny od przemocy spowodowanej wojną tylko przez bardzo krótkie okresy. Szacuje się, że od 1900 roku do dziś w wyniku wojny zginęło 187 milionów ludzi. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa. Podobną trajektorią zmierza wiek XXI. Przyczyny wybuchu konfliktu są różne – od sporów terytorialnych i napięć regionalnych, po korupcję i kurczące się zasoby w związku ze zmianami klimatycznymi. na świecie trwa obecnie 27 konfliktów. Wśród tych pogarszających się są: rosyjska inwazja na Ukrainie, wojna w Afganistanie, niestabilność polityczna w Libanie, wojna w Jemenie, kryzys Rohingya w Myanmar i konflikt w Etiopii. W sumie 2 miliardy ludzi żyje obecnie na obszarach dotkniętych konfliktami. Jest to jedna czwarta całej światowej populacji. Według ONZ w ubiegłym roku 84 miliony ludzi zostało przymusowo przesiedlonych z powodu konfliktów, przemocy i łamania praw człowieka. Szacuje się, że w tym roku pomocy humanitarnej będzie potrzebować co najmniej 274 mln osób. Trwający ponad 60 lat konflikt w Myanmar pozostaje najdłużej trwającą wojną domową na świecie.
Rezygnacja z ponadstandardowych uprawnień ministra aktywów przy wyborze zarządów i rad spółek z udziałem państwa dałaby rynkowi kapitałowemu impuls rozwojowy…
Donald Tusk zapewniał Polaków, że Polska nie będzie musiała przyjmować migrantów z Bliskiego i Dalekiego Wschodu, a także z Afryki. Fakty są jednak inne, bo stale z Niemiec migranci…
Lewica i związkowcy naciskają rząd w sprawie wprowadzenia emerytur stażowych, które dla wielu oznaczałyby możliwość wcześniejszego zakończenia pracy zawodowej. Koszt…
Przez ostatnią dekadę kryzys migracyjny zmienił oblicze Europy. Konflikty zbrojne, prześladowania, ubóstwo i niepewne jutro sprawiają, że rzesze ludzi kierują…