O mnie i stronie

O mnie i stronie

Kim jestem? Od niedawna emeryt. W latach aktywności zawodowej byłem ekonomistą na wyższych stanowiskach menadżerskich. Członek szacownego the FENG; przez angielskojęzyczne kursy internetowe sięgnąłem po certyfikaty online ACCA i MBA. W LinkedIn’ie mój zawodowy profil jest od 14 lat. Działam tam przez 13 lat, gdyż przez rok za niepokorność myślową w okresie tzw. pandemii byłem banitą. Z przekonania liberał klasyczny (nie mylić z obecnymi liberałami w większości, czy neo-liberałami /zawłaszczono ten termin, często robiąc z niego szmatę/), popierający wolny rynek. Bliski nurtowi ekonomicznej Szkoły Austriackiej (do przedstawicieli należeli m.in. Ludwig von Mises, Friedrich August von Hayek – laureat Nagrody Nobla z ekonomii w 1974 r.). Od strony społecznej konserwatysta, z zachowaniem tradycyjnych wartości. “Nie ma lepszej polityki niż wolność gospodarcza”. Tym bardziej, że “wolność nie jest dana raz na zawsze”. Nie jestem związany z żadną opcją polityczną. Tak, jak parafrazuję Józefa Mackiewicza, błądzę szukając prawdy, gdyż jedynie ona jest ciekawa. Jestem w drodze. Staram się: nie interpretować faktów, one same się tłumaczą; czasami emocjonalnie nie wytrzymuję, gdy są one jawnie przekłamywane. Próbuję przekazywać informacje tak jak zostały zapisane oraz redukować swoje emocje, mimo że, jak wspomniałem wyżej, nie zawsze mi się to udaje. Robię to w ramach mojej drogi podążając za śladami: choćby reszek wolnego rynku i wolności osobistej oraz wartości pochodnych, czy też udostępniam opis jawnego ich wymazywania, pogwałcania. Dobór treści jest mój własny. Jeszcze o mnie, ale we wcześniejszym okresie: Przez kilka lat, dla mnie było to dawno temu, dodatkowo byłem przewodnikiem i pilotem turystycznym, stąd znam dość dobrze nasz kraj od strony krajoznawczej. To na pewno wpłynęło na tworzony przeze mnie od kilku lat poniedziałkowego cyklu na Linkedin’ie: “Polska urzeka”. Wiele lat temu, jako mieszkaniec Łodzi w okresie transformacji ustrojowej Polski, napisałem drobną książkę o starej Łodzi, a raczej o jej starych cmentarzach. W okresie powojennym byłem prekursorem tego tematu w Łodzi. Później było wielu następców. Ważne: czuję się również humanistą.

Dla mojej strony WWW wykorzystuję motyw Kadence. Zdjęcia w serwise, poza grafiką postów, pochodzą głównie z platform darmowych zdjęć, np. https://unsplash.com/. Stronę tę budowałem sam, nie będąc programistą ani informatykiem, co na pewno ma swoje konsekwencje na jej jakość i błędy. Jeżeli będą znalezione, to proszę o kontakt. Strona ta to dynamiczny, niezależny serwis publicystyczno-informacyjny (czasami ze skromnymi ambicjami edukacyjnymi w zakresie ekonomii) dotyczący głównie gospodarki, ale też spraw społecznych, technologii, polityki, które w sposób widoczny i niewidoczny (Frederyk Bastiat) wpływają na gospodarkę i na nasze wolności (oba spektra /gospodarka, wolności/ są moimi “konikami”). Mottem mojego serwisu słowa wielkiego pisarza, człowieka-Polaka, Józefa Mackiewicza : “Jedynie prawda jest ciekawa”. Cały czas szukam prawdy. Dodatkami serwisu są tematy refleksji nad wartościami i pięknem. Ogólnie cały zakres tematów serwisu to są moje horyzonty; stąd nazwa portalu. O moich poglądach i zainteresowaniach, o których wspomniałem wyżej, świadczą także udostępniane/popularyzowane w większości treści w serwisie i na platformie Linkedin’a. Mimo posiadania wyraźnych poglądów stosuję wobec innych osób o odmiennym światopoglądzie zasadę wolności słowa (zgodnie z moim credo), o ile komentarze są merytoryczne oraz nie są obraźliwe i wulgarne. Nie akceptuję pozamerytorycznych ostrych uwag, w tym: ataków odnoszących się zastępczo do osoby autora treści czy współkomentujących, czy moderatora strony oraz w ogóle komentarzy obraźliwych, agresywnych zgodnie z zasadą Argumentum_ad_personam. Będę usuwał niemerytorycznych i agresywnych intruzów na ogół po upomnieniu i nie dostosowaniu się przez nich do moich uwag jako właściciela serwisu i moderatora. Wynika to m.in. z Regulaminu serwisu.

Treściami strony są głównie wybrane przeze mnie artykuły zewnętrzne, w większości krajowe z innych publikatorów. W osadzaniu artykułów w serwisie na ogół stosuję metodę iframe. Dobieram zewnętrzne artykuły na ogół rekomendowane przez publikatory do dalszego udostępniania. Przy tworzeniu postów stosuję się do przepisów Prawa autorskiego. Posty serwisu są skrótami publikacji, czasami jako parafraza, oparte o ich treść. W przypadku artykułów zagranicznych fragmenty są tłumaczone. W postach wykorzystuję obrazek wyróżniający odnośnego artykułu i podaję odnośnik/link do przejścia do pełnego tekstu źródłowego, zawierającego nazwę publikatora, nazwisko autora i datę publikacji. W przypadku treści, co do których nie mam pewności w sprawie zgody na nieodpłatne udostępnianie (w tym także satyry rysunkowe, zdjęcia) stosuję się do artykułu 23 pkt.2 Prawa autorskiego: są one udostępniane przeze mnie tylko do zawężonego kręgu znajomych. W przypadku tego serwisu dostęp do tych treści mają jedynie osoby zarejestrowane i zalogowane, zatem jest to mój środowiskowy krąg znajomych. Pozostałe posty, które udostępniam za zgodą źródła są ogólnodostępne, czyli również dla osób nie zarejestrowanych i nie zalogowanych. Artykuły autorów publikowane w serwisie jako posty nie zawsze w pełni reprezentują moje poglądy i opinie. Czasami przedstawiam je z powodu interesującego ujęcia tematu. Czasami nie mam głębszej wiedzy na temat ciekawej dla mnie publikacji, dlatego ograniczam mój udział w komentarzach. Bywam zainteresowany jednak reakcją czytelników, ich komentarzami. Stwierdzam, że teksty publikowane wyrażają poglądy ich autorów — nie są oficjalnym moim stanowiskiem jako właściciela i administratora oraz moderatora Serwisu.

Menu strony to przede wszystkim kategorie nazwane przeze mnie, do których kwalifikuję swoje posty (bardziej szczegółowe są na pewno tagi – proponuję przejrzeć i wybrać tematy do sięgnięcia po ciekawe artykuły. Menu główne się zmienia w zależności czy czytelnik jest zarejestrowany czy nie. Nie zarejestrowny nie widzi tematów wymagających rejestracji i zalogowania:

Każdego dnia, poza poniedziałkiem i środą, publikuję na ogół 8-10 postów (w tym 2 rysunki satyryczne; jeden z polskiego źródła, a drugi z zagranicznego; jeżeli znam nazwisko autora to je podaję), podając źródło, i dodając komentarz/skrót oparty na ich treści. W przypadku artykułów obcojęzycznych, na ogół angielskojęzycznych, komentarz tłumaczę automatycznie, sprawdzając sens tłumaczenia następnie ręcznie. Poniedziałek jest inny. Każdego poniedziałku publikuję przede wszystkim 6 postów graficznych (zdjęcia): według mnie interesujących obiektów, krajobrazów – miejsc z Polski, z krótkim opisem. Cykl poniedziałkowy (graficzny) nazwałem “Polska urzeka”. Cykl ten publikowałem przez kilkadziesiąt miesięcy na Linkedin’ie. Publikowane zdjęcia miejsc do tego cyklu pomaga losowo dobierać mi prosty program komputerowy z mojego małego archiwum zdjęć (około 20 tysięcy zdjęć). Czasami obiekty są powtarzane, jeżelizdjęcia są posiadają inne ujęcia. Są to zdjęcia obce, najczęściej nieznanego mi autorstwa, dlatego stosuję ogólną zasadę dla tej całej grupy postów, zgodnie z Prawem autorskim, że są one udostępniane tylko zamkniętemu kręgowi znajomych (o czym pisałem wyżej), czyli w tym przypadku osobom zarejestrowanym i zalogowanym w moim serwisie. Dodatkowo tego dnia (w każdy poniedziałek) prezentuję 3 posty z kręgu głównych moich tematów wokół gospodarki i wolności. W każdy wtorek wtorek wysyłam newsletter najpopularniejszych przynajmniej ośmiu postów z poprzedniego tygodnia z odsyłaczami do mojego serwisu zawierającego pełniejszą treść, a przez serwis do źródeł publikacji, wybranych przez czytelników częściowo mnie z mojego serwisu. Newsletter rozsyłam do jego subskrybentów. Raz miesiącu, po zamknięciu poprzedniego miesiąca wysyłam odrębne newslettery tematyczne, według kategorii: “Polska urzeka”, “Satyry potęga” i “Myśli ważne”. W każdą środę wracam (robiłem to wiele miesięcy temu na Linkedin’ie) do prezentacji graficznych cytatów (według mnie ważnych myśli) plus, jak w poniedziałek, 3 postów o charakterze gospodarczo-społecznym do 6 grafik z cyklu “Ważne myśli”.

Zachęcam również do przejrzenia podstrony “Wiedza, sprawdź” , gdzie wymieniam źródła poznawcze i edukacyjne dotyczące w większości mojego spojrzenia na ekonomię (gospodarka, finanse, rynki kapitałowe, rachunkowość, prawo, podatki). Można tam przygotować się bądź skorzystać z kursów: MBA, ACCA, IFRS, Lean Accounting i modeli biznesowych.

Poza zwiększającymi się z dnia na dzień merytorycznymi treściami strony, wśród nich, dla odmiany, są elementy statyczne serwisu, m.in. kilka plików afiliacyjnych wymagające jeszcze zagospodarowania, które mogą, bądź nie, przynieść mi “parę złotych” w celu wsparcia mojej aktywności przy prowadzeniu/kontynuowaniu serwisu. O tym więcej na stronie wewnętrznej/podstronie: “Regulamin”.

Zachęcam do korzystania z mojego serwisu i dzielenia się swoimi komentarzami, najlepiej merytorycznymi. Stosuję zasadę, że jeżeli komentarz nie jest zwrócony bezpośrednio do mnie imiennie, to na ogół nie odpowiadam, mimo że jestem moderatorem korespondencji. Wtedy traktuję taki komentarz jako komentarz “w powietrze”, do współkomentujących i przeglądających post, w tym do mnie, ale w grupie. Tak samo nie odpowiadam na ogół na komentarze będące truizmami, żeby tylko przytaknąć, także nie zabieram zdania w przypadku odnoszenia się do szczegółowych opisów zagadnień mi mniej znanych, ale dla mnie ważnych. W sytuacjach istotnej polemiki, do której jestem wywołany bądź odpowiadam z własnej woli na kontrowersyjny komentarz do postu, robię to na ogół szerzej z odnośnikami, ale tylko raz, nie wchodząc w pogłębienie sporu, nawet wtedy gdy nie przekonałem oponenta do mojego stanowiska. Pozostawiam polemiście ostatnie słowo. Nie toleruję w komentarzach zachowań chamskich i wulgarnych oraz komentarzy nie na temat merytoryczny wpisu. W takich przypadkach na ogół zwracam uwagę oponentowi. W sytuacji braku reakcji blokuję takiego użytkownika. Bywają przypadki, gdy uznaję za uzasadnione wyłączyć takiego użytkownika z bycia nim w tym serwisie za pierwszym razem, bez powiadomienia go. Użytkownik o wymaganym w serwisie poziomie i kulturze wypowiedzi dowiaduje się z regulaminu, którego znajomość potwierdza w momencie zarejestrowania się i zapisu na newsletter. Poznaje też tam sankcje jakie mu grożą w przypadku nie respektowania tych punktów regulaminu.

Jednocześnie zaznaczam, że poglądy wyrażane przez publicystów/autorów artykułów będących podstawą publikowanych postów w tym serwisie są ich własnymi opiniami i nie zawsze odzwierciedlają poglądy właściciela i zarządzającego tym serwisem. Niemniej mój dobór treści jest w pełni świadomy.

Serwis jako strona jest tłumaczony na język angielski. Na samej górze jest przełącznik na język angielski serwisu, następnie powrotu na język polski. Przełącznik jest też w panelu bocznym, prawym na górze.

Serwis, zgodnie z przepisami, został zarejestrowany w sądzie: “Rejestracja sądowa serwisu“.

Pozdrowienia,

Zbigniew Piąstka

serwis: zphoryzonty.eu; strona na Linkedin’ie: https://www.linkedin.com/in/zbigniewpiastka/; nie podaję innych mniej istotnych dla mnie miejsc.

PS Zachorowałem dość poważnie i z konieczności muszę ograniczać nieco przynajmniej swoją aktywność. Chcąc mniej myśleć o moich nowym istotnym problemie zdowotnym, staram się działać prawie normalnie. Z.P.

Views: 724