Podwyżki podatków albo cięcie wydatków. Trzeciej drogi nie ma [OPINIA]
Powiedzieć, że sytuacja finansowa państwa jest napięta, to nic nie powiedzieć. Prognozy deficytu całego sektora finansów mocno rozjechały się z rzeczywistością, a ma być jeszcze gorzej, niż Ministerstwo Finansów przewidywało rok temu. Rząd staje przed trudnym dylematem. O ile Bruksela może iść nam na rękę i zrozumieć wyższe deficyty, o tyle rozchwiane rynki finansowe niekoniecznie. Sytuacja finansów publicznych jest nie do pozazdroszczenia. Część problemów budżetowych z wysokim deficytem rząd Donalda Tuska odziedziczył po poprzednikach. Jednak obecna ekipa postanowiła jeszcze dorzucić do rozgrzanego przez PiS pieca. Już 2023 r. zakończyliśmy dziurą w finansach państwa na poziomie 5,3 proc. PKB, a ubiegły rok przyniósł drastyczne pogorszenie tego obrazu z deficytem w wysokości aż 6,6 proc. PKB. To najgorszy wynik z historii nie licząc kryzysowych lat po upadku banku inwestycyjnego Lehman Brothers, groźby rozpadu strefy euro czy pandemii.
Przez ostatnie dziesięciolecia wskaźniki urodzeń w Europie spadały poniżej wskaźnika zastępowalności pokoleń (który utrzymuje liczbę ludności na tym samym poziomie),…
Zwolnienia mają dotyczyć biznesu sodowego w Janikowie. Tamtejszy zakład zostanie postawiony w stan hibernacji. 350 osób idzie do zwolnienia w jednej ze spółek Qemetiki – jednego z najważniejszych…
Fabryka BYD w brazylijskim stanie Bahia miała być pierwszym tego typu zakładem produkcyjnym chińskiego giganta motoryzacyjnego poza Azją. Jednak zamiast…