Różnicę między wschodem a zachodem Europy widać tu jak na dłoni
W Polsce mamy przepaść w stosunku do Unii Europejskiej, jeśli chodzi o produktywność pracy w mikrofirmach (do 10 pracowników-moje). W 2022 r. w polskich firmach wynosiła ona jedynie 14 tys. euro na jednego pracownika. Była ponad 2,5-krotnie niższa od średniej unijnej i aż 9-krotnie niższa niż w krajach z najwyższym jej poziomem. Mikrofirmy stanowią przeważającą część sektora przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. W całej Unii jest ich ok. 31 mln, co stanowiło 94 proc. ogółu firm. W Polsce w 2023 roku było 2,2 mln mikrofirm, których udział wyniósł 97 proc. W mikrofirmach w Polsce pracuje 42 proc. ogółu zatrudnionych – 12 pkt. proc. więcej niż średnio w UE (30 proc.). Jednak ich produktywność pozostawia wiele do życzenia. Niepewność gospodarcza i koszty pracownicze najbardziej uderzają w mikroprzedsiębiorstwa. Do poprawy produktywności konieczne są inwestycje w nowe technologie i cyfryzację. W 2023 roku tylko 21,2 proc. polskich przedsiębiorstw osiągnęło wysoki lub bardzo wysoki poziom intensywności cyfrowej, co plasuje Polskę na 21. miejscu wśród krajów Unii Europejskiej. Dla porównania, w Finlandii wskaźnik ten wynosi 51,9 proc., a w Holandii 47,6 proc. (m.in. różnice w posiadaniu/dostępie do kapitału!-moje)…
…pełną satyrycznych i ostrych komentarzy na temat współczesnych wydarzeń w Polsce i na świecie…to zbiór felietonów bez owijania w bawełnę, w których autor wytyka absurdy polityczne, społeczne…
Istnieje wiele powodów. Wolność wymaga również moralności, której totalitaryzm nie potrzebuje. Nasza Konstytucja została zmyślona tylko dla narodu moralnego i…
Wiek dwudziesty był czasem największych zbrodni w dziejach ludzkości. Dwa zbrodnicze totalitaryzmy – narodowy socjalizm i komunizm – pochłonęły miliony…
Francuskie ministerstwo energetyki kolejny raz wydało zezwolenie na uruchomienie na sezon zimowy elektrowni węglowej Emile-Huchet w Saint-Avold w departamencie Moselle….