Upadek koalicji w Niemczech. Oto co z tego wynika dla Polski [ANALIZA]
Cała niemiecka gospodarka — najnowsze prognozy mówią o wzroście PKB ledwie o 0,4 proc. w przyszłym roku, choć wcześniej mówiło się o 0,9 proc. Gospodarcze problemy Niemiec są być może głębsze niż te polityczne. Jak się obecnie mówi w Berlinie, kraj płaci za trzy decyzje Angeli Merkel i jej poprzedników: aby uzależnić swoją obronność od USA, dostawy taniej energii od Rosji, a eksport — od Chin. Z wszystkich tych uzależnień Niemcy za Olafa Scholza próbowały walczyć, ale robiły to dość nieporadnie. W Berlinie rozpadła się rządowa koalicja, kanclerz Olaf Scholz walczy o polityczne życie, a Niemcy pójdą do urn już w lutym. To największy od dekad kryzys polityczny w kraju, który był długo uznawany za oazę stabilności. Same przyspieszone wybory na pewno tych kłopotów nie rozwiążą, a kryzys gospodarczy u sąsiada będzie się pewnie rozwijał. I o ile na politycznych kłopotach Berlina Warszawa może zyskać, to na ekonomicznych z pewnością będzie tylko tracić.
Konfederacja i PiS podjęli interwencje poselskie w sprawie przetargu PKP Intercity na 72 piętrowe pociągi na kwotę 17 miliardów złotych…zachodzi poważne podejrzenie, że przetarg…
Po historycznym zwycięstwie Austriackiej Partii Wolności Zoltán Kiszelly, dyrektor ds. analiz politycznych w Fundacji Centrum Wiedzy Publicznej Századvég, powiedział, że…
…czy Polska w związku z przyjęciem dużej liczby imigrantów z Ukrainy zostanie zwolniona z mechanizmu solidarności, określonego przez pakt migracyjny. Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez…