Tolkien to jeden z najważniejszych twórców w dziejach literatury. Pisał przede wszystkim powieści, opowiadania, wiersze, ale także ogromnie cenne prace naukowe. J.R.R. Tolkien znał ponad 30 języków i interesował się tymi wymarłymi. Jak mało kto poznał język staroangielski, fascynował się językiem fińskim, który był jedną z jego inspiracji w tworzeniu języków wymyślonych przez niego ludów Śródziemia. J.R.R. Tolkien pozostawił po sobie najwspanialszy wymyślony świat, jaki powstał kiedykolwiek w literaturze. Bogactwo Śródziemia jest tak ogromne, że zagłębiając się w niegi mamy wrażenie obcowania z czymś zupełnie prawdziwym. Fabuła książek Tolkiena niesie ze sobą wiele ważnych przesłań. Choć można uznać je za powieści przygodowe, znalazło się w nich miejsce także dla istotnych rozważań filozoficznych. To stawia Tolkiena w szeregu najwybitniejszych twórców w dziejach literatury. Otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu w Oxfordzie i Uniwersytetu w Edynburgu, a także Order Imperium Brytyjskiego drugiego stopnia.
Zbigniew Herbert był bezkompromisowym admiratorem prawdy. W czasach zniewolenia umysłów bardzo trudno było mu się odnaleźć. Wybrał emigrację wewnętrzną. Polski…
Choć popularnością nie dorównywały artystom takim, jak Jan Matejko, Wojciech Kossak czy Stanisław Wyspiański, to obdarowane były także wielkim talentem. Ich obrazy są…