Wystrzelił prywatny biznes obronny. Kto najlepiej na tym zarabia
Jeszcze w 2018 r. państwowa Polska Grupa Zbrojeniowa miała przychody 17 razy większe niż prywatna Grupa WB. W 2024 r. przewaga będzie cztero–pięciokrotna. Biorąc to pod uwagę, nie można wykluczyć scenariusza, że już w tym roku eksport Grupy WB będzie bardzo zbliżony albo nawet większy niż PGZ. W 2024 r. były one beneficjentem ok. 80 proc. środków na zbrojenia. Poważnym czynnikiem przemawiającym za szybszym wzrostem przemysłu prywatnego są inwestycje w zdolności produkcyjne. Tempo podejmowania decyzji i ich realizacja są tu znacznie wyższe niż w państwowych firmach. Choć większość przychodów naszego przemysłu obronnego stanowią zakupy Ministerstwa Obrony Narodowej, to większość wydatków resortu trafia ostatecznie do podmiotów zagranicznych. Ale za jego utrzymanie zazwyczaj będą odpowiadać polskie zakłady, czyli przyszłe przychody.
Fudamentem bezpieczeństwa prawnego obywateli, zagwarantowanym w Konstytucji jest to, że prawo, w szczególności podatkowe, będzie jednoznaczne, czyli zrozumiałe dla jego adresatów – obywateli, a nie jedynie…
Do niedawna spekulowano, że pierwszym państwem na świecie, które całkowicie zrezygnuje z gotówki, będzie właśnie Norwegia. Przedstawicielka rządu powiedziała jednak,…
Pytanie: Które z określeń najbardziej kojarzą się Pani/Panu z polskim przedsiębiorcą?37,8 proc. ankietowanych odpowiedziało, że polski przedsiębiorca kojarzy się z kombinatorstwem. 34,6 proc., że z pracowitością….