21 maja wiceprezydent USA JD Vance opisał rozwój sztucznej inteligencji jako „wyścig zbrojeń” z Chinami. Gdyby Ameryka zatrzymała się z powodu obaw o bezpieczeństwo AI, powiedział, mogłaby się znaleźć „w niewoli AI pośredniczonej przez ChRL”. Wizja starcia supermocarstw zakończonego triumfem lub porażką nieustannie krąży w Waszyngtonie i gdzie indziej. W tym miesiącu szefowie OpenAI, AMD, CoreWeave i Microsoft lobbowali za łagodniejszymi regulacjami, przedstawiając AI jako kluczowy element utrzymania przez Amerykę pozycji globalnego hegemona. „Amerykańskie firmy skupiają się na modelu, ale chińscy gracze kładą nacisk na praktyczne zastosowanie AI”. Skupienie się na praktycznych zastosowaniach – w fabrykach i dla konsumentów – to sposób, w jaki Chiny przejęły prowadzenie w handlu elektronicznym i płatnościach elektronicznych.
Populizm nabiera coraz większej siły w wielu krajach świata i już ogranicza możliwości zmniejszania ubóstwa. Jednocześnie zwiększa natężenie konfliktów zbrojnych,…
Indie i Pakistan, w których obecnie obowiązuje zawieszenie broni po starciach na spornej granicy, przykuły uwagę świata, ponieważ obaj sąsiedzi dysponują…
Administracja Trumpa nakazała dwóm agencjom wywiadowczym Pentagonu – NGA i NRO – wykorzystanie satelitów szpiegowskich do monitorowania granicy amerykańsko-meksykańskiej w…
26 stycznia 1961 roku we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych ELWRO wyprodukowano pierwszy polski komputer Odra 1001. Produkowane we Wrocławiu maszyny, które…